معرفی مسیر تور استانبول

اگرچه استانبول نیازی به معرفی بیشتر برای ایرانیان ندارد، اما در اینجا برای افرادی که برای نخستین بار قصد سفر به استانبول را دارند توضیحاتی می دهیم که می تواند مفید باشد.

کمی درباره استانبول

علیرغم این که آنکارا پایتخت ترکیه است، اما استانبول از اهمیت بیشتری برخوردار است. تا اوایل سدۀ بیشتم میلادی شهر استانبول برای چند سده پایتخت امپراتوری بزرگ عثمانی بوده است. این شهر شاهد تاریخ پر فراز و نشیب و رویدادهای خونباری در طول امپراتوری عثمانی بوده است. در قسمت های مختلف شهر، بناهایی می بینیم که هرکدام یادآور مقطعی از تاریخ این شهر تاریخی است. مسجد آبی، مسجد سلطان احمد، مسجد حاجیاصوفیا (ایاصوفیه) و مساجد و ابنیۀ دیگر که اغلب در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است، از مهمترین جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می آیند.

استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می شود که به وسیلۀ تنگۀ بسفر از یکدیگر جدا می شود. تنگۀ بسفر آبراهه ای است میان دریای سیاه در شمال و دریای مرمره. دریای مرمره تنها دریایی در جهان است که متعلق به تنها یک کشور است. اغلب مسافران برای مقاصد تفریحی و توریستی به بخش اروپایی شهر استانبول که بخش غربی است سفر می کنند. بخش اروپایی استانبول شامل استانبول جدید و بافت قدیمی می شود که با تنگۀ شاخ طلایی (Golden Horn) از یکدیگر جدا می شود. در غرب تنگۀ شاخ طلایی مناطقی چون فاتح، سلطان احمد، لاله لی و آکسارای واقع شده اند که جاذبه های تاریخی بسیاری را در خود جای داده اند. میدان تقسیم (تاکسیم) در شرق این تنگه واقع شده است و از نظر دسترسی منطقۀ خوبی به شمار می آید. در جنوب میداق تقسیم متمایل به شرقريال خیابان استقلال واقع شده که برای بسیاری از ایرانیان یکی از مقاصد توریستی در استانبول به شمار می آید. شمال میدان تقسیم خیابان جمهوریت قرار دارد که به “عثمان بی” و “هاربیه” می رسد. شیشلی از اینجا آغاز می شود؛ اما برای این که محله ها بهتر از یکدیگر متمایز شوند، ما نام “شیشلی” را برای قسمت های شمالی تر به کار می بریم. مرکز خرید جواهر در این منطقه واقع شده است که یکی از بزرگترین مراکز خرید اروپا است. دو هتل گرند جواهر و بیز جواهر در این قسمت قرار دارند که نسبت به قیمتشان کیفیت قابل قبولی دارند.

از میدان تقسیم که به سمت شرق می رویم بشیکتاش آغاز می شود که در کنار تنگۀ بسفر قرار دارد. این محلۀ با کلاس استانبول همان گونه که انتظار می رود مناظر چشم نوازی دارد که پیشنهاد می کنیم حتماً ببینید. امتداد خیابان بارباروس به اتیلر می رسد که بخش شمالی بشیکتاش است. بهترین هتل های استانبول در این بخش واقع شده اند.

فرودگاه های استانبول

شهر استانبول تا اواخر سال 2018 دو فرودگاه مهم داشت. یکی فرودگاه سابیحا گوکچن در بخش آسیایی و دیگری فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی است. در اواخر سال 2018 فرودگاه جدید استانبول آغاز به کار کرد که تا این لحظه (بهمن ماه 2019) هیچ پروازی از تهران به این فرودگاه برنامه ریزی نشده است. فرودگاه جدید در شمال بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است.

مراکز خرید استانبول

در گوشه و کنار شهر استانبول مراکزی برای خرید به صورت جزئی و کلی وجود دارد. اگر به دنبال عمده فروشی ها هستید می توانید به قسمت “مرتر” بروید و در آنجا چند مرکز خرید مانند اولویوم و کاله سنتر واقع شده است. در آکسارای نیز می توانید عمده فروشی ها را بیابید. میدان تقسیم و خیابان استقلال نیز یکی دیگر از مراکز پر رفت و آمد ایرانیان برای خرید کالاهای گوناگون است. کمی بالاتر خیابان معروف نیشانتاشی واقع شده است که انواع برندهای معروف و اسم و رسم دار را در این خیابان خواهید یافت. همان طور که قبلاً اشاره شد شیشلی نیز یکی از بهترین مراکز خرید استانبول را در خود جای داده است. هر روز از سال که به این مرکز خرید بروید دست کم در یکی از این فروشگاه ایرانیانی را می بینید که برای خرید آمده اند! تعجب نکنید! در استانبول این موارد طبیعی است!

در کنار مراکز خریدی که نام برده شد باید حتماً از مرکز خرید “فاروم سنتر” هم یاد کرد. این مرکز خرید بزرگ که در بایرام پاشا قرار دارد را شاید بتوان بزرگترین مرکز با بیشترین تعداد فروشگاه نامید. اگر می خواهید در نزدیک فروم سنتر باشید، هتل ویش مور انتخاب مناسبی است. هتل تایتانیک گلدن هورن نیز یکی دیگر از انتخاب های شما خواهد بود که در طول سال با قیمت مناسبی از آژانس 90 پرواز قابل خرید می باشد. راستی اگر محدودیتی در پرداخت هزینه های بالا برای خرید ندارید، زورلو سنتر هم می تواند یکی از گزینه های شما باشد که در قسمت شمالی بشیکتاش قرار دارد. هتل رافلز در نزدیکی این مرکز خرید واقع شده است.

هتل های تاپ استانبول

محلۀ بشیکتاش جایی است که بهترین هتل های استانبول در آن یافت می شود. هتل چهارفصل یا فور سیزن، هتل چراغان پالاس، هتل شانگری لا، هتل رافلز، سوئیستل، کنراد و چند هتل تاپ دیگر را می توانید در بشیکتاش بیابید. در اطراف میدان تقسیم تنها هتل ریتز کارلتون می تواند با هتل های منطقۀ بشیکتاش رقابت کند. هر یک از هتل هایی که نام برده شد را در هر روز از سال می توانید با بهترین قیمت از 90 پرواز بخواهید.

تفریحات استانبول

از مقولۀ خرید و پاساژ گردی که بگذریم بد نیست کمی به مراکز تفریحی استانبول بپردازیم. کشتی های تفریحی استانبول می توانند خاطرات فراموش نشدنی شیرینی را برایتان به ارمغان بیاورند. اجرای کنسرت و صرف شام به همراه برنامه های شاد دیگر در این کشتی ها بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود. می توانید روز را نیز به دیدار و گشت و گذار در جزیره های تفریحی استانبول بروید و خوش باشید. جزایر پرنسس چشم انتظار شما هستند. پیشنهاد ما این است که در اواسط بهار به این مکان ها بروید.

تم پارک ویالند نیز یکی دیگر از مکان هاب تفریحی استانبول است که چیزی شبیه دیسنی لند است با برخی تفاوت های جزئی. این تم پارک از مرکز شهر اندکی دور است ولی اگر هدف اصلی شما از سفر به استانبول رفتن به ویالند است، می توانید در بخش هتلی این مجموعه اقامت کنید. در استانبول چند پارک آبی و آکواریوم نیز وجود دارد که با مرکز شهر فاصلۀ بسیاری دارند. برای رفتن به این مکان ها زمان قابل توجهی صرف می شود و اگر یک تور چهار روزه را انتخاب می کنید پیشنهاد ما این است که رفتن به این مکان ها را در اولویت های خود قرار ندهید. اگر هوای تفریحات شبانه به سرتان زده و می خواهید تا پاسی از نیمه شب را بیرون هتل سپری کنید بهترین مکانی که می توان انتخاب نمود میدان تقسیم و هتل های اطراف آن است.

دانستن چند نکته برای پیشگیری برخی سوء تفاهم ها ضروری است:

  • مانند هر جای دیگری (به جز هتل های All Inclusive) مینی بار اتاق شامل هزینۀ جداگانه است.
  • در هنگام ورود به هتل های پنج ستاره و بسیاری از هتل های چهار ستاره و حتی برخی هتل های سه ستاره مبلغی را به عنوان دپازیت از شما دریافت می کنند که در روز آخر به شما بازگشت داده می شود. این موضوع کاملاً طبیعی است و جای دلخوری ندارد! البته در این مورد استثنائاتی هم وجود دارد؛ اما غالباً روال ورود به هتل به همین صورت است.
  • اگر از ترنسفر عمومی استفاده می کنید (که اغلب رایگان است) باید توجه داشته باشید که تنها مجاز به حمل یک چمدان و یک کیف دستی هستید و اگر بار اضافه ای دارید ممکن است به دلیل محدودیت های موجود نتوانید بار خود را با ترنسفر حمل کنید و مجبور بشوید جداگانه تاکسی بگیرید. ترانسفر عمومی ممکن است به دلیل تأخیر برخی مسافران، اندکی بیش از انتظار شما طول بکشد و در صورتی که عجله دارید و یا مایل نیستید از ترنسفر عمومی استفاده کنید یک راهش درخواست ترانسفر VIP است که شامل هزینۀ جداگانه ای است.
  • گشت های رایگان در نظر گرفته شده برای گروه ها، در روزهای خاص با هماهنگی قبلی انجام می شوند و در روز آخر انجام نخواهد شد.
  • تور لیدر موظف به حمل بار مسافر نیست. تور لیدر موظف است به پرسش های شما در مورد گشت های مختلف و طریقۀ رفت و آمد در شهر و مراکز تفریحی – توریستی حتی الامکان پاسخگو باشد. اما توجه داشته باشید شما از یک دایرت المعارف پرسش نمی کنید؛ امکان اشتباه و یا نداشتن اطلاعات کامل آن هم در مورد شهری مانند استانبول غیر طبیعی نیست. در صورت بد رفتاری لیدر حتماً با آژانس تماس بگیرید و مراتب را اطلاع بدهید؛ پس از پایان سفر امکان پیگیری نیست.
  • ممکن است گشت های پیشنهادی از سوی لیدرها گران تر از چیزی باشد که از بیرون به شما قیمت داده اند. انتخاب با شماست. اما به دلیل سوء استفادۀ برخی افراد که به صورت متفرقه اقدام به فروش تور می کنند، ما پیشنهاد می کنیم از طریق شرکت کارگزار ما در استانبول اقدام به خرید تور بکنید تا دچار مشکلات بعدی و یا خدای نکرده خطرات جانی و مالی نشوید. باز انتخاب با شما مسافران عزیز است که چه روشی را برگزینید.

امیدواریم مطالب گفته شده به نحوۀ انتخاب و تصمیم گیری شما برای داشتن یک سفر خوب در استانبول کمک کند.

لینک های مرتبط  تور استانبول